Zima na Horné Orave

Zima na Orave

Už je to několik let, co jsem byl poprvé na Horné Oravě, konkrétně v nejsevernější obci Slovenska – Oravská Polhora. Ale tato zima je první, kterou zde trávím celou – na podzim jsme se zde přestěhovali.

Zima zde je ještě ta opravdová, se spoustou sněhu a teplotou hluboko pod bodem mrazu. A trvající klidně půl roku (oproti létu, které je zde tak týden, dva 😊).

Znáte Deník nadějného Kysučana? No tak nějak to probíhá. Každé ráno odházet množství sněhu, aby člověk mohl vůbec vyjít ven, odházet auta, odházet Starý dům, no a můžete pomalu začít znova, protože mezitím to zase zasněžilo. Ale nemyslete si, že zimu nemám rád – ba právě naopak, vždy jsem ji miloval.

Výhodou bydlení v Polhoře jsou neomezené možnosti zimního vyžití. Ať už se jedná o obyčejné procházky po okolí, či zimní túry na velikány Oravy – Babiu horu a Pilsko. Na druhé jmenované hoře jsou z Polské strany desítky km skvělých sjezdovek. Pilsko je také velmi oblíbené mezi skialpinisty. Babia hora je zase nazývána královnou Beskyd. Po právu. Po náročném výstupu jsou odměnou dalekosáhlé výhledy.

>> >>> koukněte také na článek Zimní výstup na Pilsko

Letos jsme propadli ve velkém běžkování, založili jsme také početnou komunitu na Facebooku, tuto zimu je to rozhodně sport číslo jedna. I pro běžkaře jsou zde rozličné možnosti. Můžeme vyrazit do hlubokých lesů po lesních cestách nebo zvolit upravovanou běžkařskou trať – o kterou se stará obec.

Fenoménem této doby je také otužování. No tady to dostává ještě úplně jiný level – když vlezete do ledové řeky pramenící jen pár km za vámi v horách. Parta okolo otužování tady funguje už dlouho a říkají si Polhorské ľadové medvede – jak výstižné. Šikovní Polhorci si tady vybudovali vlastními silami otužovací centrum, které se stává čím dál vyhlášenější.

Najsevernejšie miesto na Slovensku, čo vám asi tak môže ponúknuť? Zvykli sme si na niečo, čo väčšine ľuďom nepríde prijemné, zima a chlad, ľad a sneh. Pocit, že nejaký čas strávený vonku v chlade, v studenej vode nie je smrteľná dávka, neprináša to žiadne choroby… ba čo viac pre ľudské telo je to prospešné. Sme ľudia, ktorí vyšli z komfortnej zóny, zamilovali sa do chladu a ľadu a vytvorili si z toho zábavný koníček. Sme rodáci z Oravskej Polhory, najsevernejšej dediny na Slovensku, ktorí sa člapkaju v čistej, priezračnej rieke, 365 dni v roku, ktorá pramení len neďaleko nad nami. Naučili sme sa že zimu netreba prečkať čakajúc na teplo, lebo v najchladnejšom kúte Slovenska by to bol márny boj, naopak prijali sme ju medzi seba a začali si ju užívať.

Slova Polhorských ľadových medvedu

Když jsme u těch šikovných Polhorců – tak naší kámoši si vybudovali i boží saunu přímo u řeky, kousek od našeho domu. Co může být víc, než se vysaunovat a skočit si do ledové řeky, pak se zahřát u ohně pod mrazivou oblohou plnou hvězd.

Takovou zimu nelze nemilovat, co myslíte?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..